FMF-50FTE52-43R
DigiKey Part Number
FMF-50FTE52-43R-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMF-50FTE52-43R
Description
RES 43 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
43 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)