FMF-50FT-52-6R8
DigiKey Part Number
FMF-50FT-52-6R8-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMF-50FT-52-6R8
Description
RES 6.8 OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
6.8 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)