FMF-50FRF52-56R
DigiKey Part Number
FMF-50FRF52-56R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMF-50FRF52-56R
Description
RES 56 OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
56 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)