FM0204JT-52-75K
DigiKey Part Number
FM0204JT-52-75K-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FM0204JT-52-75K
Description
RES 75K OHM 5% 0.4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
75 kOhms ±5% 0.4W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)