FKN3WSJR-73-2R7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 1.000
Datasheet
2.7 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound
FKN3WSJR-73-2R7
DigiKey Part Number
FKN3WSJR-73-2R7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKN3WSJR-73-2R7
Description
RES 2.7 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FKN3WSJR-73-2R7 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Safety
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)