FKN3WSJR-73-11R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 1.000
Datasheet
11 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound
FKN3WSJR-73-11R
DigiKey Part Number
FKN3WSJR-73-11R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKN3WSJR-73-11R
Description
RES 11 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Safety
Series
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.610" L (5.20mm x 15.50mm)