FKN3SSJR-73-100R
DigiKey Part Number
FKN3SSJR-73-100R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKN3SSJR-73-100R
Description
RES 100 OHM 5% 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FKN3SSJR-73-100R Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)