FKN2WSJT-52-33R
DigiKey Part Number
13-FKN2WSJT-52-33RCT-ND - Cut Tape (CT)
13-FKN2WSJT-52-33RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKN2WSJT-52-33R
Description
RES 33 OHM 5% 2W AXIAL
Detailed Description
33 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)