FKN2WSJT-52-20R is available for purchase but is not normally stocked.
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 940
Datasheet
20 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound
FKN2WSJT-52-20R
DigiKey Part Number
FKN2WSJT-52-20R-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKN2WSJT-52-20R
Description
RES 20 OHM 5% 2W AXIAL
Detailed Description
Series
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)