FKN2WSFR-73-51R
DigiKey Part Number
FKN2WSFR-73-51R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKN2WSFR-73-51R
Description
RES 51 OHM 1% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Safety
Series
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)