FCR200JR-73-82R
DigiKey Part Number
FCR200JR-73-82R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCR200JR-73-82R
Description
RES 82 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Carbon Film
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
-350/ +350ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)