FCR1WSJT-52-7K5
DigiKey Part Number
FCR1WSJT-52-7K5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCR1WSJT-52-7K5
Description
RES 7.5K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 kOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Carbon Film
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
-500/ +350ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)