FCR-50JR-52-2K2
DigiKey Part Number
FCR-50JR-52-2K2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCR-50JR-52-2K2
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCR-50JR-52-2K2 Models
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
-500/ +350ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)