FCR-25JR-52-1R
DigiKey Part Number
FCR-25JR-52-1R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCR-25JR-52-1R
Description
RES 1 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Carbon Film
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
-500/ +350ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)