CFR2WSJT-73-5K1
DigiKey Part Number
13-CFR2WSJT-73-5K1CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CFR2WSJT-73-5K1TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR2WSJT-73-5K1
Description
RES 5.1K OHM 5% 2W AXIAL
Detailed Description
5.1 kOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Carbon Film
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)