CFR-12JB-52-5R6
DigiKey Part Number
5.6EBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR-12JB-52-5R6
Description
RES 5.6 OHM 5% 1/6W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 Ohms ±5% 0.167W, 1/6W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFR-12JB-52-5R6 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
-500/ +350ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)