AT0402DRE0741R2L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
41.2 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
AT0402DRE0741R2L
DigiKey Part Number
AT0402DRE0741R2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT0402DRE0741R2L
Description
RES SMD 41.2 OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AT0402DRE0741R2L Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)