AHA80AFB-549R
DigiKey Part Number
AHA80AFB-549R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA80AFB-549R
Description
RESISTOR CHASSIS MOUNT 549 OHM 1
Detailed Description
549 Ohms ±1% 80W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
2.598" L x 1.850" W (66.00mm x 47.00mm)
Resistance
549 Ohms
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
80W