AHA80AFB-4K64
DigiKey Part Number
AHA80AFB-4K64-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA80AFB-4K64
Description
RESISTOR CHASSIS MOUNT 4.64K OHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.64 kOhms ±1% 80W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
2.598" L x 1.850" W (66.00mm x 47.00mm)
Resistance
4.64 kOhms
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
M5 Threaded
Power (Watts)
80W