AHA80AFB-3R01
DigiKey Part Number
AHA80AFB-3R01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA80AFB-3R01
Description
RESISTOR CHASSIS MOUNT 3.01 OHM
Detailed Description
3.01 Ohms ±1% 80W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
2.598" L x 1.850" W (66.00mm x 47.00mm)
Resistance
3.01 Ohms
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
M5 Threaded
Power (Watts)
80W