AHA50AJB-2K7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
2.7 kOhms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
AHA50AJB-2K7
DigiKey Part Number
AHA50AJB-2K7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA50AJB-2K7
Description
RESISTOR CHASSIS MOUNT 2.7K OHM
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Resistance
2.7 kOhms
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
50W