AHA50AFB-36R5
DigiKey Part Number
AHA50AFB-36R5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA50AFB-36R5
Description
RESISTOR CHASSIS MOUNT 36.5 OHM
Detailed Description
36.5 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Resistance
36.5 Ohms
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
50W