AHA500JB-15R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Ohmite
In Stock: 100
Datasheet
Upgrade
Riedon products by Bourns
In Stock: 377
Datasheet
15 Ohms ±5% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor
AHA500JB-15R
DigiKey Part Number
AHA500JB-15R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA500JB-15R
Description
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 5W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AHA500JB-15R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Resistance
15 Ohms
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
5W