AHA25AFB-5R9
DigiKey Part Number
AHA25AFB-5R9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA25AFB-5R9
Description
RESISTOR CHASSIS MOUNT 5.9 OHM 1
Detailed Description
5.9 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
1.063" L x 1.063" W (27.00mm x 27.00mm)
Resistance
5.9 Ohms
Height - Seated (Max)
0.587" (14.90mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
25W