AHA25AFB-37R4
DigiKey Part Number
AHA25AFB-37R4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA25AFB-37R4
Description
RESISTOR CHASSIS MOUNT 37.4 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37.4 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
1.063" L x 1.063" W (27.00mm x 27.00mm)
Resistance
37.4 Ohms
Height - Seated (Max)
0.587" (14.90mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
25W