AHA10BJB-6R2
DigiKey Part Number
AHA10BJB-6R2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA10BJB-6R2
Description
RES CHAS MNT 6.2 OHM 5% 100W
Customer Reference
Detailed Description
6.2 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
3.504" L x 2.756" W (89.00mm x 70.00mm)
Resistance
6.2 Ohms
Height - Seated (Max)
1.795" (45.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
M4 Threaded
Power (Watts)
100W