AF162-JR-072K2L
DigiKey Part Number
AF162-JR-072K2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF162-JR-072K2L
Description
RES ARRAY 2 RES 2.2K OHM 0606
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2k Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 2 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 0606, Convex
Category
Power Per Element
62.5mW
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
DDRAM, SDRAM
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Isolated
Package / Case
0606, Convex
Resistance (Ohms)
2.2k
Supplier Device Package
0606
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Number of Resistors
2
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)