AF0805JR-07200RL
DigiKey Part Number
13-AF0805JR-07200RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF0805JR-07200RL
Description
RES 200 OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
200 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)