AF0402JR-0715RL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 9.800
Datasheet
15 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
AF0402JR-0715RL
DigiKey Part Number
13-AF0402JR-0715RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AF0402JR-0715RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AF0402JR-0715RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF0402JR-0715RL
Description
RES SMD 15 OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AF0402JR-0715RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)