AC1206JR-072K7L
DigiKey Part Number
311-2.7KLITR-ND - Tape & Reel (TR)
311-2.7KLICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1206JR-072K7L
Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
2.7 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AC1206JR-072K7L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)