AC0805JR-0782KL
DigiKey Part Number
13-AC0805JR-0782KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0805JR-0782KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0805JR-0782KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805JR-0782KL
Description
RES SMD 82K OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
82 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC0805JR-0782KL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)