AC0612FR-076R2L
DigiKey Part Number
13-AC0612FR-076R2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0612FR-076R2L
Description
RES 6.2 OHM 1% 3/4W 0612
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.2 Ohms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)