AC0603JR-7W2K2L
DigiKey Part Number
13-AC0603JR-7W2K2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603JR-7W2K2L
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/5W 0603
Detailed Description
2.2 kOhms ±5% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)