AC0402DR-7W2K2L
DigiKey Part Number
13-AC0402DR-7W2K2LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402DR-7W2K2L
Description
RES CHIP 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)