AC0201DR-07240RL
DigiKey Part Number
13-AC0201DR-07240RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0201DR-07240RL
Description
RES 240 OHM 0.5% 1/20W 0201
Detailed Description
240 Ohms ±0.5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)