AA0603JR-072K2L
DigiKey Part Number
13-AA0603JR-072K2LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AA0603JR-072K2LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AA0603JR-072K2LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA0603JR-072K2L
Description
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
2.2 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AA0603JR-072K2L Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)