9C12063A2R37FGHFT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 855
Datasheet
2.37 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
9C12063A2R37FGHFT
DigiKey Part Number
311-2.37FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9C12063A2R37FGHFT
Description
RES SMD 2.37 OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
9C12063A2R37FGHFT Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)