9C08052A5R60JGHFT is Obsolete and no longer manufactured.
YAGEO
In Stock: 37.055
Panasonic Industry
In Stock: 76.314
Panasonic Industry
5.6 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
9C08052A5R60JGHFT
DigiKey Part Number
311-5.6ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9C08052A5R60JGHFT
Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
9C08052A5R60JGHFT Models
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)