9C08052A4020FKHFT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 94.776
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 3.578
Datasheet
Vishay Dale
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
402 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
9C08052A4020FKHFT
DigiKey Part Number
311-402CTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9C08052A4020FKHFT
Description
RES SMD 402 OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
9C08052A4020FKHFT Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)