9C08052A1404FKHFT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 12.054
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Upgrade
Panasonic Industry
Samsung Electro-Mechanics
1.4 MOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
9C08052A1404FKHFT
DigiKey Part Number
311-1.40MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9C08052A1404FKHFT
Description
RES SMD 1.4M OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
9C08052A1404FKHFT Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)