9C06031A5R76FGHFT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 21.215
Datasheet
5.76 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
9C06031A5R76FGHFT
DigiKey Part Number
311-5.76HTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9C06031A5R76FGHFT
Description
RES SMD 5.76 OHM 1% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
9C06031A5R76FGHFT Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)