911KH20J-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
910 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
911KH20J-F
DigiKey Part Number
13-911KH20J-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
911KH20J-F
Description
VARISTOR 910V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Manufacturer
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
510J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
440 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V