751KH05-FTB
DigiKey Part Number
13-751KH05-FTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
751KH05-FTB
Description
VARISTOR 750V 800A DISC 5MM
Customer Reference
Detailed Description
750 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
800 A
Series
Energy
32J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
36 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
615 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V