680KH07J-O
DigiKey Part Number
13-680KH07J-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
680KH07J-O
Description
VARISTOR 68V 500A DISC 7MM
Customer Reference
Detailed Description
68 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
75 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
500 A
Series
Energy
7J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
740 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
61 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
68 V