5KP54CA/B
DigiKey Part Number
13-5KP54CA/BCT-ND - Cut Tape (CT)
13-5KP54CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP54CA/B
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
87.1V Clamp 58.6A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
58.6A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
60V