5KP250A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
425V Clamp 12A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP250A/TR13
DigiKey Part Number
13-5KP250A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP250A/TR13
Description
TVS DIODE 250VWM 425VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
425V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
250V
Voltage - Breakdown (Min)
277V