5KP17A-AT/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
27.6V Clamp 184.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP17A-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-5KP17A-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP17A-AT/TR13
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
184.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V