561KD20-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 19
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
In Stock: 0
560 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
561KD20-F
DigiKey Part Number
13-561KD20-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
561KD20-F
Description
VARISTOR 560V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
616 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
215J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
710 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
350 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
460 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
504 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
560 V