511KH14J is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
510 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
511KH14J
DigiKey Part Number
13-511KH14J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
511KH14J
Description
VARISTOR 510V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
180J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
390 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
415 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V