511KD14-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 375
In Stock: 0
510 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
511KD14-OTR
DigiKey Part Number
13-511KD14-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
511KD14-OTR
Description
VARISTOR 510V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
121J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
390 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
415 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V